Trápí vás nedostatek energie? Možná byste se měli mít na pozoru

nedostatek energie

Nedostatek energie představuje v současnosti velice běžný problém, se kterým se podle výzkumů potýká až 80 % společnosti. V mnoha případech je příčina zjevná – může jít o bouřlivou noc, velké množství práce či fyzické vyčerpání. Pakliže o příčině víte, její následky vás nemusí znepokojovat. Co ale pokud trpíte dlouhodobým nedostatkem energie a nemáte tušení, co za tím stojí?

Vyčerpané je vaše tělo

Jednou z velice častých příčin dlouhodobé nevysvětlitelné únavy jsou nemoci, a to jak nemoci chronické, tak i akutní. Pokud jste v poslední době prodělali bakteriální nebo virové onemocnění a stále pociťujete známky vyčerpání, nejedná se o nic neobvyklého. Vaše tělo je pouze vyčerpané z boje, který právě prodělalo, a zkrátka mu jen trvá, než se zase zotaví. 

A jak mu mezitím můžete pomoci? Po prodělané nemoci se snažte co nejvíce odpočívat a jíst kvalitní a vyváženou stravu. Zařaďte do svého jídelníčku vitamínové bomby v podobě ovoce, zeleniny či vývarů a odměňte své tělo za bitvu, kterou právě vybojovalo!

Příčinou nedostatku energie může být i chronická nemoc

Za pocitem vyčerpání mohou stát i chronická onemocnění. Nejčastějšími z nich jsou zpravidla krevní anémie, cukrovka či hormonální problémy. V takovém případě je potenciálních příčin vaší únavy skutečně nepřeberně mnoho. Pokud tedy paralelně s vyčerpáním pozorujete i další neobvyklé příznaky, určitě se obraťte na lékaře. 

Přečtěte si také: Vyhněte se špatnému spánku: 10 tipů, jak na nespavost

Nestrádá vaše životospráva?

Velice běžným důvodem dlouhodobého pocitu únavy je špatná životospráva. V tomto ohledu zmíním možnost nedostatečného příjmu živin: pokud příliš sportujete či držíte dietu, může se to projevit i tímto způsobem. 

Dejte si pozor: Nedostatečný příjem potravy může mít v dlouhodobém měřítku vážné následky, u dívek například ztrátu menstruace.

S únavou se velice často potýkají také příznivci vegetariánské a ještě více veganské stravy. Ačkoliv mám pro tento způsob životosprávy pochopení, cítíte-li se dlouhodobě unavení, zvažte, zda nemůže být problém zde. Rostlinná strava má své výživové nedostatky – zejména je obtížné nahradit vitamíny ze skupiny B12 a železo a je dobré si jejich příjem pojistit potravinovými doplňky. 

Chronický únavový syndrom nebo deprese?

S nedostatkem energie se často spojuje chronický únavový syndrom. Možná už jste o něm slyšeli. Existuje ale opravdu, nebo se jedná o prázdný pojem, když si doktoři neví rady?

Pravda je někde uprostřed. Mnoho odborníků označuje tuto diagnózu za nedostačující, protože se nejedná o příčinu problému jako takovou. Za chronickým únavovým syndromem zpravidla stojí jiné komplikovanější příčiny a syndrom je spíše jejich projevem. Jeho diagnóza ale může sloužit k objevení psychických problémů, které stojí za nedostatkem energie. 

Deprese jako hlavní příčina vyčerpání

Nejčastější příčinou chronického únavového syndromu jsou totiž deprese. S problémem depresí se potýká obrovské množství populace a ještě stále se jedná o poměrně stigmatizované téma. 

Jedním z možných příznaků depresí je právě nedostatek energie či chronický pocit únavy. Jedná se o dlouhodobý více dní přetrvávající pocit, který brání člověku vykonávat běžné činnosti. Osoba, která jimi trpí, se tak potýká s pocity letargie a únavy a ani nemusí tušit, že se jedná o deprese. 

Mohou nedostatek energie způsobovat úzkosti?

Za pocitem vyčerpání také mohou stát úzkosti. Podle vědeckých výzkumů se totiž úzkosti nemusí nutně projevovat pouze staženým hrdlem či panickou reakcí. Mnoho lidí se setkává s tzv. skrytou úzkostí, jejímž příznakem je právě únava a vyčerpání

Skrytá úzkost se objevuje zejména u lidí s velice silnou vůlí. Tyto osoby v rámci určité sebeobrany pocit úzkosti potlačují, což je stojí obrovské množství energie. Úzkost se tak sice sama nutně neprojeví, vyčerpání z boje s ní však ano. 

Dalším možným scénářem jsou problémy se spánkem. Deprese a úzkosti mnohdy způsobují problémy s usínáním či častým probouzením se během noci. Dlouhodobý nedostatek spánku pak pochopitelně způsobuje nedostatek energie.

Obraťte se na odborníka

Pokud trpíte zmíněnými problémy, nebojte se a obraťte se na odborníka. Rád si s vámi promluvím o vašich problémech a společně na ně najdeme řešení. 

Sdílet:

Další články

Pošlete mi zprávu