10 tipů, jak se zbavit špatné nálady

tipy, jak se zbavit špatné nálady

Lidé každý den prožívají pestrou škálu emocí, a tak se nedá předpokládat, že budou pořád jen šťastní. V negativních pocitech si ale nikdo dlouho libovat nechce. Proto se hodí mít v rukávu několik tipů, jak se špatnou náladou rychle zatočit a naladit se zpět na šťastnou vlnu. 

Přichystal jsem si pro vás 4 tipy, které vám pomohou zahnat chmury za méně než 5 minut, a několik dalších doporučení, jak si udržet dobrou náladu dlouhodobě. 

4 tipy, jak se zbavit špatné nálady za méně než 5 minut

Špatná nálada dokáže dokonale otrávit vás i vaše okolí. Neexistuje proto jediný důvod, proč se s ní trápit a ztrpčovat si život. 

1. Rozesmějte se

Je jedno, jestli vám k tomu pomůže historka vašeho kamaráda, vtipné video nebo vzpomínka na zážitek z minulosti. Faktem je, že smích může změnit chemické procesy v těle a vaši špatnou náladu přehlušit.

2. Najezte se

To nejhorší, co můžete při špatné náladě udělat, je hladovět. Uvidíte, že zdravý zdroj bílkovin zatočí s vaší špatnou náladou raz dva. Pokud jste zvyklí sáhnout po čokoládě, dejte přednost kvalitní hořké s obsahem antioxidantů. 

3. Usmějte se

Řekněte sýýýr. Všichni ví, že šťastní lidé se usmívají. Věděli jste ale, že úsměv vám může pocity štěstí navodit? Úsměv nic nestojí, tak to zkuste. 

4. Povzbuďte se

Nečekejte, až to udělá někdo za vás. Sedněte si před zrcadlo a řekněte si několik povzbuzujících frází. Možná to zní šíleně, ale věřte, že to zabírá.

Chybami se člověk učí. Příště to zvládnu lépe.”

„V podobných situacích jsem uspěl již dříve, a tak vše zvládnu i dnes.

„Nedovolím strachu, aby mě vyřadil ze hry.”

„Dnes se mi povede vše, co jsem si naplánoval.”

Tip: Zjistěte, jak se zbavit vyčerpání a mít více energie do života.

Co na špatnou náladu? Osvojte si návyky, po kterých vám bude jednoduše skvěle

Kdo by nechtěl mít dobrou náladu téměř neustále? Pozitivní uvažování si můžete postupně vybudovat. Je to ale běh na dlouhou trať. Co dělat pro to, abyste zdárně dorazili do cíle?

Podlehněte kouzlu aromaterapie

Provoňte si byt esenciálními oleji. Na chmury je nejlepší levandule nebo bazalka. Zklidní vaši mysl a špatná nálada bude pryč dříve, než vyslovíte aromaterapie. Pocit štěstí zase navodíte díky vůni pomerančů.

Ve zdravém těle zdravý duch

Jakékoliv cvičení, které vám zrychlý tep a přiměje tělo vylučovat endorfiny, vám pomůže zatočit se všemi chmury. Ve hře je jóga nebo libovolná aerobní cvičení. 

Volný čas si režírujte po svém

Poslouchejte hudbu. Začtěte se do knihy. Pusťte si seriál. Luštěte křížovky. Dělejte zkrátka cokoliv, co vám dělá radost

Odpoutejte svou mysl od okolního prostředí

Najděte si klidné místo, zavřete oči a meditujte. Soustřeďte se na svůj dech a představujte si, jak negativní emoce s každým výdechem opouští vaše tělo.

Vyspěte se dorůžova

Dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek. A teď nemyslím jednorázově, ale každý jeden den. Přes den pak budete mít mnohem více energie a špatná nálada se vám bude vyhýbat obloukem. O spánkové hygieně zjistíte více v tomto článku.

Obklopte se světlem a čerstvým vzduchem

Hned po probuzení roztáhněte závěsy a pusťte do své ložnice přirozené světlo. K dobré náladě přispívá i pobyt na čerstvém vzduchu, proto vyměňte MHD za chůzi, a kde můžete, choďte po svých. 

Není špatná nálada jako špatná nálada aneb Jak na špatnou náladu, která nemizí ani po několika dnech

Pokud se vás špatná nálada drží řadu dní v kuse, nehovoříme o špatné náladě, ale o depresi. V psychologii jsou tyto dva pojmy jasně vymezeny. Zatímco o špatné náladě mluvíme v situacích, kdy se něco nepovede, o depresi hovoříme tehdy, když špatná nálada a další negativní emoce přetrvávají déle než 14 dnů. Člověk je v tomto období zcela bez energie a ztrácí zájem o aktivity, které mu za normálních okolností dělají radost. 

Špatná nálada bez důvodu může být varovným signálem pro depresi

Trvale špatná nálada. Vyčerpání. Nedostatek energie. Ztráta chuti do života. Nekvalitní spánek. Izolace před okolím. Problémy s jídlem. I taková může být každodenní realita člověka trpícího depresemi. V České republice jimi trpí na 700 tisíc lidí. V celosvětovém měřítku je to až 300 milionů osob. 

Jak si pomoci a mít opět radost ze života?

„Pilulky štěstí” vám sice pomohou navodit dobrou náladu a problémy odsunout na druhou kolej, ale z dlouhodobého hlediska jimi nic nevyřešíte. Vaším primárním cílem by mělo být odhalit příčinu problémů. Právě s tím vám pomůže odborník, který vás vyslechne a nastaví efektivní způsob léčby.

U mě máte první konzultaci zdarma, tak se na mě neváhejte obrátit. Společně najdeme způsob, jak se problémů zbavit jednou provždy, abyste se zase mohli radovat ze života. 

Sdílet:

Další články

Pošlete mi zprávu