Pláč: Proč je pro psychickou pohodu a naše oči důležitý?

Pláč

Napadlo by vás, že až 85 % žen a 73 % mužů se po dobrém pláči cítí méně smutní a naštvaní? Spolu se slzami se totiž z našeho těla vyplavuje i stresový hormon ACTH a mangan, který způsobuje úzkosti, agresivitu, nervozitu, podrážděnost a únavu. V dnešním článku budeme hledat odpovědi na otázku, proč je pláč pro tělo zdravý, jaké jsou jeho nejčastější spouštěče a kdy už bychom měli začít hledat způsoby, jak ho zastavit.

Jak pláč vzniká a proč je pro nás důležitý?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak takový pláč vzniká? Určitě nejste jediní. Já jsem po odpovědi trochu zapátral a tady je: Slzy se skládají z jedné slzné žlázy a řady přídatných žlázek. Ty vylučují sekrety do prostoru mimo krevní oběh. Proč jsou pro nás slzy nezbytné?

 • Zvlhčují rohovku a zabraňují tak jejímu zakalení;
 • umožňují klouzání víček;
 • obsahují imunoglobin A i množství látek proti enzymům. Tím ochraňují oko před infekcí;
 • prostřednictvím slz se vylučují nadbytečné a nebezpečné látky pryč z těla;
 • vyrovnávají nerovnosti rohovky.

Biolog Oren Hasson analyzoval projevy pláče v různých sociálních podmínkách i emočních situacích a zjistil, že díky němu můžeme získat podporu a soucit od našeho okolí.

Co bývá nejčastějším spouštěčem pláče?

Studie ukázaly, že k nejčastějším důvodům pláče patří ztráta blízké osoby v důsledku smrti či ukončení vztahu. Mezi další časté spouštěče patří bezmoc, fyzická bolest, empatický pláč či pláč, který souvisí s mimořádně dojemnou či pozitivní situací.

U malých děti je možné chápat pláč jako volání o pomoc. Některé teorie uvádějí, že u dospělých má význam podobný. Již u našich pravěkých předků sloužil k budování vztahů v rámci společenství a přispíval k budování vzájemné důvěry.

Hysterický pláč jako příznak fobie

Právě pláč patří spolu s křikem, nevolností, hysterií a dalšími fyzickými projevy k nejčastějším příznakům fobie. Na světě existuje až 300 druhů pojmenovaných fobií a jen v Česku některou z nich trpí zhruba 50 % lidí.

V takovém případě už nelze pláč považovat za tělu přínosný. Tělo nám dává najevo, že je s ním něco v nepořádku a očekává změnu. Jak zastavit pláč a tím i porazit fóbii? Na svém webu jsem pro vás sestavil několik osvědčených tipů, které vám pomohou celou situaci zvládnout.

Jak zastavit pláč? A je to vůbec třeba?

Pořádně se vyplačte. Uvidíte, jak ohromně se vám uleví. Když vaše tělo zaplaví negativní emoce, je nutné postavit se jim čelem. Ignorování těchto pocitů může být z dlouhodobého hlediska škodlivé pro váš psychický stav. Místo pláče by se úzkosti, deprese a jiné psychické problémy mohly projevovat ve formě špatné koncentrace či nízkého pracovního nasazení.

Obecně platí, že dáte-li svým emocím a pocitům volný průchod, mnohem lépe se s nepříjemnými skutečnostmi vyrovnáte. V opačném případě byste svou duševní nepohodu a problémy akorát prohlubovali.

Jak zaručeně zaženete slzy?

Jak jsem již avizoval, emoce byste v sobě držet neměli. Slzy nejsou ničím, za co byste se měli stydět. Přesto existují situace, při kterých není takové vyjádření emocí vhodné. Pro takové případy jsem sepsal tipy, které vám pomohou situaci překonat:

 • soustřeďte se na svůj dech;
 • uvolněte obličejové svaly;
 • myslete na něco hezkého;
 • několikrát rychle zamrkejte;
 • rozptylte se aktivitami, které vám činí radost;
 • promluvte si s blízkou osobou.

Víte, proč vám je do pláče?

Zamyslete se nad příčinou. Jakmile si ji uvědomíte, budete se moci nad problémem zamyslet a najít adekvátní řešení, díky kterému se budete cítit lépe.

Stalo se v poslední době něco, kvůli čemu jste smutní? Způsobuje vaše pocity nějaká osoba či situace? Uvědomění příčiny je prvním krokem k tomu cítit se zase dobře.

Máte problém odhalit příčinu? Vyhledejte pomoc odborníka, který si s vámi popovídá. Pokud často bojujete se slzami, možná trpíte psychickými problémy, které je potřeba léčit.  

Sdílet:

Další články

Pošlete mi zprávu