Poruchy příjmu potravy: Smrtelné onemocnění

Proč mají mladé dívky potřebu hladovět? Proč se jiné přecpávají a následně zvrací? Z jakého důvodu nenávidí své tělo a hazardují se životem? Porucha příjmu potravy (zkráceně PPP) je fenomén posledních několika desítek let. Nejčastěji se projevuje v období dospívání a rané dospělosti, ale objevuje se také u dětí a v pozdějším věku. Postihuje zejména dívky a ženy, ale poruchami příjmu potravy trpí také chlapci a muži. Tedy všichni bez ohledu na rasu a vyznání.

PPP je psychická porucha týkající se konzumace a problémů s jídlem. Strava, která pro většinu z nás znamená potěšení a příjemný zážitek, se pro jiné stává peklem. Jedni mají nutkavou potřebu konzumovat obrovské porce jídla a nemohou přestat, druzí hladovějí a třetí se naopak přejídají a vzápětí zvracejí.

Záchvatovité přejídání jako druh poruchy příjmu potravy

Záchvatovité přejídání spočívá v konzumaci obrovského množství jídla během krátkého časového úseku. Dotyčný často pokračuje v jídle, i když nemá hlad. Mnohdy se bojí toho, že jakmile začne jíst, nebude schopen přestat.

Příznaky záchvatovitého přejídání:

● Utajená konzumace jídla.

● Konzumace velkého množství jídla.

● Nejedno prohlášení o dodržování přísné diety.

● Obava, že bude dotyčný při jídle přistižen.

Zdravotní důsledky záchvatovitého přejídání jsou cukrovka, obezita, problémy se srdcem, náchylnost k infarktu.

Mentální anorexie

Mentální anorexie spočívá v hladovění či přísném držení diet, což vede k výraznému úbytku hmotnosti. Tato nemoc postihuje až z 95 % ženy, nejčastěji dívky ve věku od 12 do 18 let. Mentální anorexie ale může propuknout i v pozdějším věku.

Největší problém nastává u žen a dívek, které přespříliš podléhají současnému ideálu krásy. Ženy nejsou schopné pohlížet na své tělo reálně, mají tendenci jej hodnotit negativně a následně začínají drasticky hubnout. Z anorektiček se často stávají bulimičky.

Příznaky mentální anorexie:

● Podrážděnost

● Závratě

● Deprese

● Vyčerpanost a úbytek energie.

● Ztráta menstruace.

● Strach z přibývání na váze.

Zdravotní důsledky mentální anorexie jsou poškozený mozek, nezdravé zažívací ústrojí, smrt pacienta.

Mentální bulimie

Mentální bulimie spočívá v přejídání se, protože dotyčná osoba trpí pocitem obrovského hladu. Osoby trpící mentální bulimií dostanou po konzumaci velkého množství jídla panický strach, že přiberou a potravu následně vyzvracejí. Bulimie se nejčastěji objevuje u dívek starších 15 let.

Největší problém nastává u žen a dívek, které přespříliš podléhají současnému ideálu krásy. Ženy nejsou schopné pohlížet na své tělo reálně, mají tendenci jej hodnotit negativně a následně začínají drasticky hubnout. Z anorektiček se často stávají bulimičky.

Příznaky mentální bulimie:

● Deprese.

● Pocity viny.

● Podrážděnost.

● Přerušovaná menstruace.

● Absence sebeovládání.

● Strach z tloušťky.

Zdravotní důsledky mentální bulimie jsou selhání kardiovaskulárního systému, zácpa, únava, bolest v krku, kazivost zubů, malátnost, dehydratace, edém.

Příčiny poruchy příjmu potravy

Existují různé příčiny vzniku těchto psychických poruch. Jedním z nejdůležitějších faktorů je rodinné prostředí. Chování rodičů totiž děti zásadně ovlivňuje z pohledu vnímání a hodnocení sebe sama. Vzájemný vztah mezi rodiči je pro děti nesmírně určující, neboť si v sobě vytvářejí přesný obraz toho, jak se matka vnímá jako žena a otec jako muž.

Kritičtí rodiče orientovaní na výkon kladou na dítě nesmyslné požadavky a vytvářejí prostor pro budoucí problémy. Díky kritice rodičů se z dítěte stává vnitřní kritik, který se hodnotí jako nedostatečně dobrý, tvrdě posuzuje a kritizuje jakýkoliv vlastní nápad či myšlenku. Pokud rodiče mezi sebou navíc porovnávají sourozence či vrstevníky, stává se z dítěte postupem času sebekritická a nejistá osobnost toužící po dokonalosti.

Vnímání a přijímání okolí, vliv časopisů, internetu a reklam vytváří na dospívající dívky enormní tlak a touhu po štíhlé „dokonalé postavě“.

Léčba poruch příjmu potravy – existuje cesta ven?

Nejprve si musíme uvědomit závažnost tohoto onemocnění s ohledem na to, že v některých případech pacienti dokonce umírají na celkové selhání organismu. PPP je psychická nemoc, která si nicméně postupem času vybírá svou daň na fyzické úrovni. Proto je zcela nezbytné vyhledat odbornou pomoc.

Téměř vždy je nutná hospitalizace, která pomůže s navrácením tělesné hmotnosti a vytvořením nových stravovacích návyků. Nedílnou součástí léčby je psychoterapie v různých formách, která se snaží najít příčinu této nemoci, problém podchytit a vyřešit. Je třeba si uvědomit, že léčba je velice náročná a dlouhá, a z toho důvodu vyžaduje nezbytnou spolupráci a podporu nejbližších.

Váš Zdeněk

Sdílet:

Další články

Pošlete mi zprávu